Tot januari 2027 wordt in het westelijke deel van natuurreservaat Eksterheide opnieuw hout geoogst. Het gaat om het gebied grenzend aan de wijken Hoge Bergen (Beerse) en Klundert (St.-Jozef Rijkevorsel). In totaal worden zo’n 1 900 Corsicaanse dennen gekapt.
Deze kappingen maken deel uit van het goedgekeurde natuurbeheerplan. Het Agentschap voor Natuur en Bos zet er in op de geleidelijke omvorming van het oude dennenbos naar gevarieerde, inheemse loofbossen. Dat gebeurt via twee methodes:
- Dunningen: een deel van de bomen verdwijnt zodat meer licht de bodem bereikt en soorten zoals eik, berk, lijsterbes en sporkehout kunnen kiemen.
- Groepenkappen: op beperkte plekken (max. een voetbalveld groot) worden de dennen volledig weggehaald, op enkele mooie “overstaanders” na. Hierdoor ontstaan open plekken waar spontaan berken en struiken opkomen. Nadien worden er ook kleine groepjes gewenste soorten aangeplant, zoals hazelaar, esdoorn en wintereik.
Hoewel deze ingrepen drastisch ogen, zorgen ze op termijn toch voor een soortenrijker en veerkrachtiger bos. De hinder voor wandelaars wordt zoveel mogelijk beperkt.
Meer info
boswachter Luc Van Assche (Agentschap voor Natuur en Bos) – 0477 42 91 54 – luc.vanassche@vlaanderen.be


